100 miljoen Euro extra voor onroerend erfgoed

Door Manuela Van Werde op 8 oktober 2020, over deze onderwerpen: Erfgoed, Onroerend erfgoed
ruine

Minister voor onroerend erfgoed Matthias Diependaele wil tijdens deze legislatuur de wachtlijsten voor restauratiepremies afbouwen.

Momenteel wachten er 456 monumenten op zo’n premie, samen goed voor zo’n 239 miljoen Euro.

Het kan tot 6 jaar duren eer de middelen toegekend worden, intussen takelt het monument verder af en lopen de kosten op.

Een straatje zonder eind dus, met een budget van 100 miljoen euro per jaar wil de minister die lijst systematisch afbouwen tegen 2024. 

Daarom zet hij vanaf 1 december de aanvragen voor een erfgoedpremie bijzondere procedure stop, drastisch maar noodzakelijk.

In plaats daarvan wordt er elk jaar gefocust op een thema dat actueel is of op een acute nood, bijvoorbeeld: kastelen, duurzame restauraties of openbare gebouwen.

Het plots stopzetten van de aanvragen heeft in de sector gezorgd voor enige onrust maar er is ook goed nieuws: de standaardprocedure -die veel sneller verloopt- wordt verhoogd van 25.000 tot 250.000 Euro.

Op die manier kan een monument sneller en grondiger aangepakt worden, waardoor de kosten op termijn beperkt blijven.

En nog een meevaller: omwille van Covid19 wordt er nog es 100 miljoen Euro vrijgemaakt voor het domein onroerend erfgoed.

Hoe waardevol vond je dit artikel?

Geef hier je persoonlijke score in
De gemiddelde score is